Też możesz żeglować !!!
Zobacz piękno Kaszub oraz "morza kaszubskiego" płynąc jachtem pod żaglami.
W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się turystyka wiejska. Dlatego też wykorzystując jej pewne elementy staramy się tworzyć dla Państwa miejsce, które sprawi, iż utwierdzą się Państwo w przekonaniu, że Kaszuby to najpiękniejsze miejsce na świecie, a doceniając polski potencjał przyrodniczy wyjazdy zagraniczne są zbędne.
Czy istnieje przyjemniejsze uczucie w upalny dzień niż zanurzenia się w chłodnej wodzie? Chyba nie. Gdzie więc najlepiej wybrać się na tego typu relaks? Oczywiście na Kaszuby!
Kraina tysiąca jezior zachęca swoimi czystymi wodami do pływania na różnorakie sposoby. Można samodzielnie, kajakami, żaglówkami, pontonami, na materacach oraz na wszelkie inne sposoby.
Kiedy już znudzi się nam żeglowanie po jeziorach, czy opalanie na plaży i zapragniemy troszkę się poruszać, natura zielonych lasów, szumu wody i odgłosów leśnych zwierząt zaprosi nas na spacer krajoznawczy po Kaszubach. Szlaków jest wiele. Wędrować możemy brzegami jezior, zacisznymi ścieżkami w borach sosnowych, wybrać można także północną część Kaszub, gdzie wartymi zobaczenia są wzgórza morenowe i piaszczyste wydmy. Bogactwo krajobrazu kaszubskiego oraz różnorodność fauny i flory powoduje, że ta część Polski jest najlepszym miejscem na aktywne wędrowanie.
Wdzydze Kiszewskie to niewielka wioska położona na Kaszubach. Będąc tu na wczasach nie sposób pominąć to urokliwe miejsce. Prowadzi tutaj turystyczny Szlak Kaszubski, a sama miejscowość leży na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Między innymi dzięki staraniom jego pracowników możemy dziś cieszyć się z oddanej do użytku w 2010 roku wieży widokowej oraz wiaty edukacyjnej.
Rozpościerające się wody kompleksu jezior tworzących Morze Kaszubskie to największy naturalny zbiornik wodny w tej części Kaszub. Łączna powierzchnia wynosi 1455,6 ha. Niemałą atrakcją dla turystów przebywających tu na wczasach, bądź przemierzających liczne szlaki kaszubskie jest skupisko 9 wysp położonych na tym akwenie. Na wodach jeziora Wdzydze leżą: Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Glonek, Przerośla, Sorka, Sidły, Ceronek, na Jelenim Ostrówek, a na Gołuniu – Trzepcyn. Każda z wysp jest cenna za sprawą fauny i flory na niej występującej. Znajdują się tam miejsca lęgowe chronionych ptaków wodno-błotnych, rzadko spotykanych na innych terenach. Jest to powodem konieczności zachowania ciszy i spokoju.
Odpoczynek na Kaszubach kojarzyć się może głównie z wakacjami. Jednak co robić zimą? Jeziora kaszubskie są atrakcyjne nie tylko latem. Kąpiele w lodowatej wodzie znajdują coraz więcej zwolenników. Kiedy temperatura spada poniżej zera, a powierzchnię Jeziora Wielewskiego pokrywa stopniowo coraz grubsza tafla lodu, rozpoczyna się morsowanie. Zbiornik ten jest odpowiedni do tego celu, ze względu na łagodne zejście do wody umożliwiające bezpieczne zimowe kąpiele na głębokości 1 m, czyli idealnej dla morsów.
Wdzydzki Park Krajobrazowy usytuowany jest na północno-zachodnim obszarze Borów Tucholskich w powiecie kościerskim. Powierzchnia parku rozciąga się na 17,8 tysiącach hektarów. Lasy i zadrzewienia pokrywają ok. 64 % powierzchn, 11% stanowią wody powierzchniowe, a 10%- grunty orne.
Bory Tucholskie to "polskie płuca" - największy kompleks leśny w Polsce o bardzo różnorodnym zadrzewieniu. Najwięcej jednak spotykane są sosny, dęby, graby, osiki, brzozy i cisy. Lasy bardzo bogate w owoce jagód, jeżyn i grzybów.
To największy akwen wodny na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, skłądający się z 5 basenów wodnych: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko z licznymi wyspami.