Kiedy już znudzi się nam żeglowanie po jeziorach, czy opalanie na plaży i zapragniemy troszkę się poruszać, natura zielonych lasów, szumu wody i odgłosów leśnych zwierząt zaprosi nas na spacer krajoznawczy po Kaszubach. Szlaków jest wiele. Wędrować możemy brzegami jezior, zacisznymi ścieżkami w borach sosnowych, wybrać można także północną część Kaszub, gdzie wartymi zobaczenia są wzgórza morenowe i piaszczyste wydmy. Bogactwo krajobrazu kaszubskiego oraz różnorodność fauny i flory powoduje, że ta część Polski jest najlepszym miejscem na aktywne wędrowanie.
Chcąc odpocząć w cieniu starych drzew, słuchając śpiewu ptaków gnieżdżących się wśród konarów, warto wybrać zielone okolice Morza Kaszubskiego. Dookoła Jeziora Wdzydzkiego rozpościerają się szerokie połacie lasów, głównie borów. Cały ten obszar obejmuje Wdzydzki Park Krajobrazowy znany z różnorodności gatunków roślin i zwierząt, także tych bardzo rzadkich, będących pod ochroną. Spacerując leśnymi ścieżkami możemy więc zaobserwować porosty krzaczkowate, których obecność świadczy o czystym powietrzu. Wędrując możemy natrafić także na łąki i polany, na których wśród zielonych traw odnajdziemy takie rośliny jak rosiczka okrągłolistna i długolistna, czy mącznica lekarska.
Oprócz dużych akwenów wodnych jak Jezioro Wdzydzkie, na obszarze Kaszub znaleźć można także niewielkie oczka wodne, znajdujące się często na obszarach leśnych. Nie sposób więc wybrać się na spacer i nie dotrzeć do jakiegoś zbiornika wodnego, w końcu nie bez przyczyny Kaszuby nazywane są Krainą Tysiąca Jezior.
Atrakcją dla osób lubiących pokonywać różnicę wysokości mogą być wzgórza morenowe. Dzięki swoim stosunkowo niewielkim wysokościom względnym nie zmęczy nas zdobycie ich szczytów. Warto więc pospacerować po tych wzniesieniach, będących pozostałością po działaniu lodowca. Najwyższym wzgórzem jest Wieżyca, osiągająca 328,7 m.n.p.m.