Ważna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]
YouTube google plus

Zapraszamy na Kaszuby do Wiela i Wdzydz Tucholskich

ho

Wdzydzki Park Krajobrazowy

   Wdzydzki Park Krajobrazowy usytuowany jest na północno-zachodnim obszarze Borów Tucholskich w powiecie kościerskim. Powierzchnia parku rozciąga się na 17,8 tysiącach hektarów. Lasy i zadrzewienia pokrywają ok. 64 % powierzchn, 11% stanowią wody powierzchniowe, a  10%- grunty orne.



 Wdzydzki Park Krajobrazowy jest częścią Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie”, który charakteryzuje się wieloma walorami przyrodniczymi, na jego obszarze rozciągają się ogromne naturalne ekosystemy wodne, torfowiskowe i leśne. Rezerwat Biosfery jest 10 pod względem wielkości rezerwatem w Polsce.

 

   Dominującym zbiornikiem wodnym na terytorium parku jest jezioro Wdzydze. Stanowi ono 76% powierzchni wszystkich zbiorników wodnych znajdujących się na obszarze WPK. Jest to szóste jezioro w Polsce pod względem głębokości, wynosi ona 72 metry.

 

   Wdzydzki Park Krajobrazowy obfituje w wiele wartościowych gatunków zarówno tych rzadkich jak i pospolitych, które przyczyniają się do ogromnej różnorodności flory i fauny.  Do deficytowych roślin występujących w WPK należy m.in. widłak Zeilera, widłak  jałowcowaty, paprotka zwyczajna, wawrzynek wilcze łyko. Czyste powietrze parku zawdzięczamy występowaniu porostów krzaczkowatych z gatunku m.in. brodaczków. Roślinność związana z śródleśnymi oczkami wodnymi pokrywa w dużej mierze w postaci roślin torfowiskowych. Spotkać tu można dobrze znaną rosiczkę okrągłolistną i długolistną, turzycę bagienną czy też bagienicę torfową. Szczególnie ważnym aspektem dla Wdzydzkiego Parku jest występowanie na jego obszarze niezwykle rzadkiego gatunku florystycznego- skalnicy torfowiskowej.

 

Współzależność ekosystemów pozytywnie przyczynia się do bogactwa fauny parku. Odnotowano tu bytowanie pospolitych gatunków takich jak sarna, dzik, zając, borsuk, czy lis. Również populacja bobrów daje o sobie znać w postaci wyrytych rowów melioracyjnych, budowanych żeremi. Na terenie parku gniazduje 126 gatunków ptaków. Szczególnie widywane są tu żurawie, łabędzie nieme, czy czernice. Ptakiem występującym na terenie, ale niestety zagrożonym wymarciem jest szlachar.

Równie cenne jest występowanie wielu gatunków ryb  m.in. troć jeziorowa, która podczas swojego tarła wędruje do rzek, a także bardziej pospolite: okoń, węgorz, płoć. Bardzo ważnym elementem fauny jest rak szlachetny. Kiedyś w Polsce występował jako gatunek pospolity, dzisiaj natomiast jest on na wymarciu.

 

WPK bogaty jest również pod względem tradycji Kaszubskiej oraz pamiątek historycznych. W muzeach można zobaczyć jak wyglądało życie kaszubskie, które różniło się pod wieloma względami od polskiej kultury. Można tu wymienić Muzeum IM. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.  Szczególną rolę edukacyjną pełnią szlaki rowerowe, wodne, ścieżki przyrodnicze. Turyści szczególną wagę przykładają do żeglarstwa, które w tych stronach jest bardzo popularne.

 

 

Copyright © 2013 Kamil Nagórek, Wdzydze Tucholskie 44, 83-442 Wdzydze Tucholskie | tel. 697 - 361 - 793
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna MEDIART