Kaszuby to kraina turystyczna, gdzie każdy odnajdzie interesujące i warte zobaczenia miejsca. Wśród licznych atrakcji regionu, na szczególne uznanie zasługuje Kalwaria Wielewska. Jest to drugi po Kalwarii Wejhrowskiej obiekt tego typu w rejonie Pomorza Gdańskiego. Swoją popularność zawdzięcza zabytkowym kapliczkom, stacjom i rzeźbom umiejscowionym w pięknych okolicznościach przyrody.
Ponad 100 lat temu, w 1905 roku powstały pierwsze plany budowy Kalwarii, jednak jej realizacja rozpoczęła się dopiero 10 lat później. Ważną postacią, która w znaczny sposób przyczyniła się do powstania tego obiektu sakralnego był ks. Józef Szydzik oraz, w latach późniejszych, ks. Józef Wrycza. Warto wspomnieć, że budowa Kalwarii była możliwa dzięki datkom parafian oraz turystów wypoczywającym na tym regionie. Cały obiekt obrazuje poszczególne momenty z drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa. Z czasem w poszczególne stacje wpleciony został motyw patriotyczny, mający na celu wspomnienie ofiar I Wojny Światowej.
W skład Kalwarii Wielewskiej wchodzą 23 obiekty. Są wśród nich 14 kapliczek, 6 rzeźb, święte schody, liczące tyle stopni ile zdrowasiek w różańcu, będąca nawiązaniem do regionu ambona w kształcie łodzi oraz pustelnia. Wszystkie elementy Kalwarii zostały odnowione w ostatnich latach, dzięki czemu stanowią często odwiedzane miejsce przez turystów oraz są obiektem, do którego od wielu lat zdążają pielgrzymi z całej Polski.
Innym atutem Kalwarii Wielewskiej jest jej położenie. Wszystkie stacje i kapliczki znajdują się w pięknych, malowniczych okolicznościach przyrody, położnych nieopodal Jeziora Wielewskiego. Otaczające obiekt głównie lasy iglaste oraz umiejscowione obok ścieżek latarnie powodują, że przejście Kalwarii można potraktować jako przyjemny spacer i odpoczynek, a zarazem odpowiednie miejsce do zebrania myśli i modlitwy.
Kalwaria Wielewska znajduje się na liście zabytków województwa pomorskiego.