Ważna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]
YouTube google plus

Zapraszamy na Kaszuby do Wiela i Wdzydz Tucholskich

ho

Strój Kaszubski

Stroje kaszubskie

 

   Jak to wszędzie z folklorem bywa często, gęsto zanika. Kaszubi swoją tradycję, jaką był strój porzucili w XIX w. Dla naszego polskiego dziedzictwa jest to duża strata z uwagi na duże zróżnicowanie nie tylko kolorów, ale elementów stanowiących strój. Inaczej ubierały się kobiety zamężne oraz panny, jak również zróżnicowanie występowało wśród Kaszubów z północy czy środkowych regionów Kaszub. Najbardziej charakterystyczną cechą ubioru są hafty, które zasługują na odrębny temat. Barwy jakie dominują to czerwień, niebieski, zieleń oraz żółty.



   Kobiety zamężne noszą na głowie tzw. „złotnicę”- biały aksamitny czepek wyszywany złotymi nićmi oraz kolorowymi wstążkami, panny natomiast nosiły na głowach wianki lub opaski. Podstawą zarówno stroju damskiego jak i męskiego była biała płócienna koszula. Kobiety zakładały na nią aksamitny, czarny gorset obszywany złotymi nićmi. Kobiety nosiły dwie spódnice za kolana - jedna pełniła rolę halki, a druga uszyta była w gęste kontrafałdy w żywych kolorach. W pasie obwiązywały się „szertuchem” – lnianym pasem. Jako obuwie odświętnie ubierały „wiksówki” – czarne drobne botki z paskiem. Oczywiście obowiązkowo musiały mieć białe pończochy oraz czerwone korale.

 

    Mężczyźni natomiast nosili płócienne, lniane spodnie lub odświętnie z zamszu tzw. „buksy”. Wpuszczane one były w kozaki wykonane ze sztywnej, grubej skóry o twardej cholewce. Na białą koszulę zakładano krótką kamizelkę lub dłuższy kubrak zwany „wępsem”. Narzuty były dopasowane i wyszywane ozdobnymi haftami. Nieodłącznym elementem był oczywiście zamszowy kapelusz ozdobiony wstążką.

Nieco inaczej wyglądały stroje robocze- rolników lub rybaków. Kobiety nosiły chusty zawiązywane przy szyi oraz drewniane chodaki. Mężczyźni zaś wkładali czarne, grube czapki, sztruksowe spodnie wraz z wełnianymi skarpetami oraz drewniane trepy. Rybacy dodatkowo nosili długie kurtki, chroniące ich przed wodą i wiatrem, a zamiast chodaków ubierali grube kozaki, które smarowali rybim tłuszczem aby były wodoodporne.

Stroje ceremonialne można podziwiać podczas wielu koncertów zespołów pieśni i tańca, oraz wystaw muzealnych.

 

Copyright © 2013 Kamil Nagórek, Wdzydze Tucholskie 44, 83-442 Wdzydze Tucholskie | tel. 697 - 361 - 793
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna MEDIART